Odszkodowanie za wypadek w Polsce
Poszkodowany w wypadku drogowym: odszkodowanie i jego prawa
Za powstałe w skutek wypadku na terenie Polski szkody poszkodowanym należy się odszkodowanie z tytułu:
Zwrot kosztów naprawy
-
Na podstawie faktury VAT wystawionej przez warsztat samochodowy dokonujący naprawy uszkodzonego samochodu maksymalnie do 100 % wartości samochodu sprzed wypadku. Faktura ta jest jeszcze weryfikowana przez rzeczoznawcę samochodowego.
-
Na podstawie opinii technicznej uszkodzeń wykonanej przez rzeczoznawcę samochodowego wyliczanej na podstawie kalkulacji cen części oraz stawek roboczogodzin pracowników warsztatów samochodowych i blacharsko-lakierniczych z miejsca zamieszkania poszkodowanego.
Możliwość sprzedaży nienaprawionego samochodu
-
Prawa poszkodowanego w kolizji drogowej obejmują sprzedaży swojego nienaprawionego samochodu bez względu na to czy wystąpiła szkoda całkowita czy nie oraz otrzymać zwrot kosztów naprawy (w wysokości brutto)
Możliwość samodzielnej naprawy uszkodzonego samochodu
-
Poszkodowany ma prawo samodzielnie naprawić uszkodzony samochód po warunkiem że wartość kosztów naprawy nie przekracza 100 % wartości samochodu sprzed wypadku rozliczenie następuje również n a podstawie opinii technicznej rzeczoznawcy.
Możliwość otrzymania odszykowania po szkodzie całkowitej
-
W przypadku szkody całkowitej poszkodowanemu należy się odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy wartością samochodu sprzed wypadku a wartością wraku po wypadku
Z tytułu spadku wartości rynkowej samochodu po wypadku.
-
Poszkodowanemu w wypadku właścicielowi samochodu młodszego niż 5 lat i dotychczas bezwypadkowego należy się odszkodowanie z tytułu spadku wartości samochodu na skutek wypadku.
Kosztu wykonania opinii technicznej
-
Wypłacane pod warunkiem tego, ze Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyraziło zgodę na wykonanie niezależnej opinii technicznej niezależnemu rzeczoznawcy.
Zwrotu kosztu adwokata
-
Koszty ad wotów nie są w Polsce pokrywane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.
Zwrotu kosztów holowania uszkodzonego samochodu
-
Jeżeli uszkodzony samochód nie nadanie się do naprawy i konieczne jest jego odholowanie uszkodzonego samochodu na parking lub do wybranego warsztatu samochodowego poszkodowanemu należy się zwrot kosztów poniesionych z tego tytułu oraz zwrotu poniesionych kosztów postoju uszkodzonego samochodu na parkingu.
Zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego
-
Jeżeli uszkodzony samochód używany był przez poszkodowanego do pracy zarobkowej możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego
Zwrotu kosztów poniesionych na skutek niemożności korzystania z samochodu
-
Jeżeli uszkodzony został samochód specjalistyczny lub ciężarowy służący pracy zarobkowej jego właściciel może uzyskać odszkodowanie z strat poniesionych na skutek braku możliwości jego użytkowania.