Wypadek samochodowy za granicą

Dzisiejsze czasy są niestety dość niebezpieczne i nigdy nie wiadomo kiedy przydarzy nam się jakaś kolizja. Nikt z nas nie jest w stanie tego przewidzieć ani się na to przygotować. Jest to duży stres dla kierowcy, w szczególności, gdy wypadek samochodowy ma miejsce za granicą, gdzie bariera językowa jest dużą przeszkodą, jeśli chodzi o wyjaśnienie zdarzenia. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić jeśli tylko się chce. Na pewno dookoła będą jacyś ludzie, którzy pomogą nam się porozumieć w obcym języku. Jeżeli jednak wypadek samochodowy za granicą okaże się dość poważny to w celu wyjaśnienia zeznań będzie potrzebna policja i wtedy już oczywiście bez tłumacza się nie obejdzie. Nigdy nie możemy przewidzieć co się wydarzy dlatego lepiej posiadać przy sobie rozmówki w obcym języku, ponieważ to może znacznie ułatwić sprawę gdy dojdzie już do wypadku w kraju, którego nie znamy. Oczywiście, jeśli ucierpieliśmy w takiej kolizji za granicą i potrzebujemy interwencji lekarza to koniecznie trzeba to zrobić. W tym momencie nasze zdrowie i życie jest ważniejsze od papierkowych wyjaśnień dotyczących całego zajścia. Gdy zostanie nam udzielona fachowa pomoc lekarska i dowiemy się, że wszystko już z nami w porządku to po wyjściu ze szpitala należy dokończyć składanie wyjaśnień. Należy też zająć się ubezpieczeniem i ewentualnym odszkodowaniem. W przypadku,gdy nie znamy danego języka, musimy załatwić sobie tłumacza, który nam pomoże wszystko zrozumieć. Należy pamiętać, że nigdy nie wolno podpisywać jakichkolwiek papierów, jeśli nie rozumiemy, co jest w nich napisane. Po co niepotrzebnie robić sobie kłopoty w odkręcaniu podpisu tym bardziej, jeżeli zrobiliśmy to dobrowolnie. Wypadek komunikacyjny za granicą to poważna sprawa i wszystko musi być bardzo dokładnie pozałatwiane, aby nie ciągnęło się za nami to przez kolejnych kilka lat. Lepiej mieć to z głowy i zaraz zaistniałej sytuacji dopełnić wszelkich formalności i wrócić do domu z czystym sumieniem. Dlatego właśnie wyjeżdżając samochodem poza granice naszego kraju lepiej odpowiednio się przygotować.

 

Kolizja za granicą – jak się zachować?

Każdy z nas jest w szoku i nie wie jak się zachować i gdzie się udać w przypadku wypadku samochodowego za granicą. Bardzo często w takiej sytuacji mamy ogromny problem z ustaleniem przebiegu zdarzenia, ponieważ dzieli nas bariera językowa ze sprawcą lub osobą poszkodowaną. W takiej sytuacji bardzo pomocne są gotowe druki na, których wypełnia się wszelkie informacje o zaistniałym zdarzeniu. Formularze można ściągnąć z Internetu i bardzo ważne jest to, że są one dostępne zarówno w języku polskim, jak również w angielskim. Także jeśli w razie stłuczki za granicą trafimy na obywatela Anglii to bezproblemowo wszystko się potoczy. Poza tym w każdym rejonie dokumenty w języku angielskim zdadzą egzamin, ponieważ w obecnych czasach praktycznie każdy potrafi w stopniu komunikatywnym posługiwać się tym językiem, dlatego w większości przypadkach wypadek z udziałem obcokrajowca można załatwić z ich użyciem. Jeżeli jednak stanie się tak, że policja nie będzie potrzebna to nigdy nie wolno podpisywać dokumentów ani żadnych papierów, których treści nie znamy ponieważ możemy sobie bardzo zaszkodzić i ciężko będzie to wyprostować zwłaszcza w obcym języku. Jest jednak dobra wiadomość ponieważ firma ubezpieczeniowa u której kupowaliśmy polisę oferuje możliwość załatwienia spraw związanych z wypadkiem samochodowym za granicą. Bardzo nam to ułatwi sprawę, a jeśli sprawca będzie chciał w jakiś sposób zaniżyć wysokość odszkodowania to możemy go pozwać w naszym polskim sądzie, co znacznie ułatwi nam komunikacje. Jeśli polski sąd nie uprawomocni wyroku wtedy konieczne będzie złożenie sprawy przed sąd zagraniczny. Gdy dojdzie do kolizji za granicą powinniśmy wezwać patrol policyjny w celu złożenia wyjaśnienia obu osób uczestniczących w wypadku. Następnie należy szkodę zgłosić w ubezpieczalni osoby, która spowodowała wypadek samochodowy za granicą.

    Do spisania obustronnego oświadczenia będą nam potrzebne:

  • dane osobowe sprawy wypadku (imię, nazwisko, adres)
  • kraj rejestracji samochodu sprawcy wypadku
  • numer polisy sprawy
  • marka samochodu i jego numer rejestracyjny

Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się wypadek samochodowy za granicą, więc lepiej na wszelki wypadek zawsze mieć przy sobie niezbędne dokumenty i oświadczenia, które pozwolą nam zaoszczędzić nerwów podczas takiego zdarzenia. W takich sytuacjach najważniejsze jest nasze własne zdrowie i życie, a dopiero na drugim miejscu zajmujemy się formalnościami związanymi ze stłuczką.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt