Stłuczka lub kolizja to nieprzyjemne sytuacje, które niestety nie zawsze są zależne od nas. Większość kierowców doskonale wie, jak wtedy postępować. Problem pojawia się jednak w przypadku, kiedy w incydencie uczestniczył również obcokrajowiec. Sprawy się komplikują, a poziom stresu wzrasta. Wiele osób wtedy panikuje, co uniemożliwia racjonalne myślenie i ocenę sytuacji. Kolizja z obcokrajowcem wymaga od Ciebie większej uwagi, jeżeli chodzi o formalnością z nią związane. Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Czy policja to dobry pomysł?

Nawet jeżeli kolizja miała miejsce z Polakiem, zawsze zastanawiamy się, czy wezwać policję. Zazwyczaj sprawę rozwiązujemy na miejscu, spisując odpowiednie oświadczenie. Przebywając za granicą, trzeba jednak dostosować się do prawa, jakie obowiązuje w danym kraju i tak np. w Rumuni, Białorusi czy Rosji policję należy wezwać do każdego zdarzenia, nawet jeżeli jest to tylko niewielka stłuczka. W innych przypadkach wezwanie policji zależy od uczestników zdarzenia. Kolizja drogowa z obcokrajowcem niekiedy jest od strony formalnej trudniejsza ze względu na kłopoty z komunikacją bądź odczytaniem jego dokumentów. W takich okolicznościach policja może okazać się niezbędna, niekiedy wzywany jest także tłumacz.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym bez interwencji policji

Jeżeli obie strony są w stanie się porozumieć i wszystkie formalności mogą załatwić bez interwencji policji, to możecie spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Kolizja z obcokrajowcem wymaga jednak oświadczenia, które będzie zrozumiałe zarówno dla Ciebie, jak też dla niego. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie go w języku angielskim, który jest obecnie językiem międzynarodowym. Gotowy wzór znajdziesz na stronie PBUK. Na oświadczeniu muszą znaleźć się następujące informacje:

  • Dane osobowe uczestnika bądź sprawcy zdarzenia
  • Dane osobowe świadków zdarzenia, jeżeli tacy byli
  • Informacje o ubezpieczeniu OC sprawcy zdarzenia
  • Marka pojazdu wraz z jego numerem rejestracyjnym
  • Szczegółowy opis zdarzenia

Kolizja z obcokrajowcem, który nie jest z Unii Europejskiej

Formalności łatwiej załatwić z obcokrajowcem z UE, ponieważ firmy ubezpieczeniowe z innych krajów UE mają swoich przedstawicieli w Polsce. Kolizja drogowa z obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej wymaga często konsultacji w PBUK, czyli Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawa jest oczywiście trudniejsza, jeżeli sprawca nie był ubezpieczony. W takiej sytuacji należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Możesz to zrobić za pośrednictwem każdego zakładu ubezpieczeniowego. Poszkodowany, który posiada jednak AC, otrzyma koszty za szkodę zostaną pokryte właśnie z tego ubezpieczenia. Oferowana wycena szkody nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca i się z nią nie zgadzasz? Przysługuje Ci prawo do odwołania się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jego odmowa oznacza, iż aby ubiegać się o stosowną kwotę, musisz zgłosić sprawę do sądu.

Potrzebujesz pomocy? Nasi rzeczoznawcy samochodowi pomogą Ci rozwiązać każdą sprawę!