Kolizja z obcokrajowcem – jak się zachować?

 In porady

Stłuczka lub kolizja to nieprzyjemne sytuacje, które niestety nie zawsze są zależne od nas. Większość kierowców doskonale wie, jak wtedy postępować. Problem pojawia się jednak w przypadku, kiedy w incydencie uczestniczył również obcokrajowiec. Sprawy się komplikują, a poziom stresu wzrasta. Wiele osób wtedy panikuje, co uniemożliwia racjonalne myślenie i ocenę sytuacji. Kolizja z obcokrajowcem wymaga od Ciebie większej uwagi, jeżeli chodzi o formalnością z nią związane. Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Czy policja to dobry pomysł?

Nawet jeżeli kolizja miała miejsce z Polakiem, zawsze zastanawiamy się, czy wezwać policję. Zazwyczaj sprawę rozwiązujemy na miejscu, spisując odpowiednie oświadczenie. Przebywając za granicą, trzeba jednak dostosować się do prawa, jakie obowiązuje w danym kraju i tak np. w Rumuni, Białorusi czy Rosji policję należy wezwać do każdego zdarzenia, nawet jeżeli jest to tylko niewielka stłuczka. W innych przypadkach wezwanie policji zależy od uczestników zdarzenia. Kolizja drogowa z obcokrajowcem niekiedy jest od strony formalnej trudniejsza ze względu na kłopoty z komunikacją bądź odczytaniem jego dokumentów. W takich okolicznościach policja może okazać się niezbędna, niekiedy wzywany jest także tłumacz.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym bez interwencji policji

Jeżeli obie strony są w stanie się porozumieć i wszystkie formalności mogą załatwić bez interwencji policji, to możecie spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Kolizja z obcokrajowcem wymaga jednak oświadczenia, które będzie zrozumiałe zarówno dla Ciebie, jak też dla niego. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie go w języku angielskim, który jest obecnie językiem międzynarodowym. Gotowy wzór znajdziesz na stronie PBUK. Na oświadczeniu muszą znaleźć się następujące informacje:

  • Dane osobowe uczestnika bądź sprawcy zdarzenia
  • Dane osobowe świadków zdarzenia, jeżeli tacy byli
  • Informacje o ubezpieczeniu OC sprawcy zdarzenia
  • Marka pojazdu wraz z jego numerem rejestracyjnym
  • Szczegółowy opis zdarzenia

Kolizja z obcokrajowcem, który nie jest z Unii Europejskiej

Formalności łatwiej załatwić z obcokrajowcem z UE, ponieważ firmy ubezpieczeniowe z innych krajów UE mają swoich przedstawicieli w Polsce. Kolizja drogowa z obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej wymaga często konsultacji w PBUK, czyli Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawa jest oczywiście trudniejsza, jeżeli sprawca nie był ubezpieczony. W takiej sytuacji należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Możesz to zrobić za pośrednictwem każdego zakładu ubezpieczeniowego. Poszkodowany, który posiada jednak AC, otrzyma koszty za szkodę zostaną pokryte właśnie z tego ubezpieczenia. Oferowana wycena szkody nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca i się z nią nie zgadzasz? Przysługuje Ci prawo do odwołania się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jego odmowa oznacza, iż aby ubiegać się o stosowną kwotę, musisz zgłosić sprawę do sądu.

Potrzebujesz pomocy? Nasi rzeczoznawcy samochodowi pomogą Ci rozwiązać każdą sprawę!

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
wypadek samochodowy w UEOdwołanie od decyzji ubezpieczyciela