Planujesz z rodziną wyjazd za granicę, do jednego z krajów Unii Europejskiej. Pamiętasz o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, co obecnie jest już standardem w przypadku osób, które podróżują zarówno częściej, jak też tylko raz czy dwa razy w roku. Przed wyjazdem warto zadbać również dowiedzieć się, jak należy się zachować w przypadku, kiedy przydarzy Ci się wypadek w UE. Niewiedza kosztuje, o czym przekonało się już wielu Polaków, wyjeżdżających za granicę, którzy byli uczestnikami kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie OC i oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Sprawdź koniecznie, czy Twoje ubezpieczenie OC jest ważne i nie zmieni się to w trakcie wyjazdu. Nie musisz jednak posiadać dodatkowych dokumentów, a jedynie potwierdzenie posiadania ubezpieczenia. Dotyczy to państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli jednak planujesz wyjazd na Bałkany, musisz wiedzieć, że wymagana jest tam Zielona Karta.

Wypadek w Unii Europejskiej związany jest z koniecznością sporządzenia oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Możesz go sporządzić na dowolnej kartce papieru, jednak znacznie łatwiej jest, jeżeli posiadasz gotowy druk, który znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co musisz się na nim znaleźć? Na pewno są to dane sprawcy i właściciela pojazdu, jeżeli samochodem kierowała inna osoba, a także numer polisy OC sprawcy i nazwę jego ubezpieczyciela. Oświadczenie musi zawierać również dokładny opis zdarzenia, a także markę pojazdu sprawcy wraz z numerem rejestracyjnym.

Wypadek w Unii Europejskiej – kogo musisz zawiadomić?

W tym przypadku postępowanie jest podobne, jak podczas wypadku w Polsce. Policję należy zawiadomić, jeżeli chociaż jedna osoba uznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, który wymaga leczenia przez co najmniej 7 dni lub zginęła w wypadku. To oznacza, że wypadek w UE najczęściej wymaga zawiadomienia policji. Inaczej jest przy kolizji, kiedy jej uczestnicy doznali jedynie strat materialnych.

Szkodę ubezpieczycielowi możesz zgłosić zarówno od razu po wypadku, jak również po powrocie do kraju. Dotyczy to sytuacji, kiedy sprawca miał ważne OC. Jeżeli sprawca nie był ubezpieczony, spisz jego dane. W otrzymaniu należności za szkodę pomogą Ci nasi rzeczoznawcy samochodowi.

Wypadek w Unii Europejskiej podczas wakacyjnego wyjazdu może skutecznie popsuć Ci urlop. Dodatkowy stres towarzyszy tym, którzy nie wiedzą, w jaki sposób zachować się w takiej sytuacji, co powinno zrobić, aby wyegzekwować od sprawcy należne odszkodowanie. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoje, a także innych uczestników wypadku. Formalności są drugorzędną kwestią, która, jak już wiesz, nie musi być skomplikowana.